Belka
Sobota, 20 Kwietnia 2024   imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Meldunek na nowych zasadach

Data publikacji: 2013-05-20, Data modyfikacji: 2013-05-20
A A AWydrukDrukuj  
 

Przypominamy informację o ułatwieniach w przepisach dotyczących zameldowania cudzoziemców oraz obywateli polskich. Zmiany dotyczącą meldunków stałych, czasowych a także sankcji karnych za ich nie dopełnienie.

Nie ma już obowiązku zameldowania na pobyt czasowy nie przekraczający 3 miesięcy dla obywateli polskich, UE, państw zrzeszonych w EFTA z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz obywateli Konfederacji Szwajcarskiej. Zlikwidowany został również obowiązek meldunkowy dla wczasowiczów i turystów. Właściciele mieszkań, sołtysi, dozorcy, administratorzy domów oraz zakładów pracy nie muszą już weryfikować, czy mieszkaniec lub pracownik jest zameldowany pod danym adresem. Nowe przepisy dają też możliwość dopełnienia obowiązku meldunkowego przez pełnomocnika. Musi on posiadać i okazać pełnomocnictwo w formie, o którym mowa w art. 33 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego - udzielone na piśmie lub zgłoszone do protokołu. Osoby, które wyjeżdżają na dłużej zagranicę, muszą zgłosić ten fakt w biurze meldunkowym tylko w przypadku wyjazdów przekraczających 6 miesięcy.

Osoba, która zamelduje się w nowym miejscu może zostać automatycznie wymeldowana z dotychczasowego miejsca pobytu stałego lub czasowego przekraczającego 3 miesiące. Natomiast sam obowiązek meldunkowy powinien nastąpić w ciągu 30 dni od chwili przybycia do nowego miejsca zamieszkania, a nie jak dotychczas przed upływem czwartej doby. Podczas zameldowywania się nie są już wymagane informacje o wykształceniu, obowiązku wojskowym oraz nie potrzeba przedkładać książeczki wojskowej.

Nowe przepisy zniosły także sankcje karne za niedopełnienie obowiązku meldunkowego dla obywateli polskich, UE, państw zrzeszonych w EFTA z EOG oraz obywateli Konfederacji Szwajcarskiej.

UM Stargard Szczeciński, Źródło artykułu: www.stargard.pl, Autor zdjęć: UM Stargard Szczeciński
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
stargardzki

Powiat stargardzki - powiat w województwie zachodniopomorskim (północna część) ze stolicą w Stargardzie (Szczecińskim). Zaliczają się do niego gminy Stargard (gmina miejska), Chociwel, Dobrzany, Ińsko, Suchań, Dolice, Kobylanka, Marianowo, Stara Dąbrowa, Stargard (gmina wiejska). Powstał w 1999 roku.

Powiat zaprasza na swoje ziemie bogatą ofertą atrakcji, które wynikają także z naturalnych uwarunkowań. Jeziora pozwalają na żeglowanie, nurkowanie, a i wędkarze zamoczą tu kija. Las oferuje swoje skarby w postaci dorodnych grzybów i jagód, każdemu, kto zdecyduje się na spacery wśród różnorodnego drzewostanu. Na szlaki turystyczne można wybrać się zarówno pieszo, jak i na rowerze. Istnieje też możliwość spływów kajakiem. Trzeba pamiętać o zabytkach w postaci drewnianych kościołów na wsiach oraz pałaców i dworków.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola