Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2024   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Wystawy w stargardzkiej Książnicy

Data publikacji: 2013-05-28, Data modyfikacji: 2013-05-28
A A AWydrukDrukuj  
 

Trzy odrębne wystawy można obejrzeć odwiedzając w najbliższym czasie Książnicę Stargardzką. Ekspozycje twórców-rękodzielników, ekslibrisy Kubeczki oraz „Żurawie” Kowalskiego – czekają już na zwiedzających.

„Wędrująca Galeria” to tytuł pokonkursowej wystawy rękodzieła zorganizowanej przez Stowarzyszenie Wiejska Inicjatywa Rozwoju – WIR, którą od kilku dni można oglądać w Czytelni Głównej i Informatorium Książnicy Stargardzkiej. Utalentowani twórcy prac pochodzą z sześciu gmin powiatu stargardzkiego - gminy Marianowo, Chociwel, Stargard Szczeciński, Suchań, Kobylanka i Stara Dąbrowa. To mieszkańcy obszaru tzw. Lokalnej Grupy Działania (LGD), do których adresowany był konkurs pn. „Dziedzictwo kulturowe”. Na wystawie eksponowane są nagrodzone i wyróżnione w konkursie serwetki, hafty, koronki, stroiki świąteczne, wianki, koszyki, obrazy, a nawet stroje i ozdoby kobiece. Różne techniki i sposoby prezentacji, różny wiek i płeć artystów. Rękodzieła prezentują różnorodność kulturową Ziem Zachodnich i podkreślają przywiązanie do tradycji. Cechą wspólną tych pracochłonnych dzieł jest niepowtarzalność. Wystawę można oglądać do 8 czerwca włącznie, w godzinach otwarcia Czytelni Głównej i Informatorium.

Dla bardziej wyrafinowanych odbiorców sztuki jest ekspozycja przygotowana w Dziale Pedagogicznym znajdującym się na I piętrze. Seria ekslibrisów autorstwa wybitnego, czeskiego twórcy w tej dziedzinie Zbigniewa Kubeczki. Artysta z zawodu jest budowlańcem. Zamiłowania artystycznie kierowały jednak jego uwagę ku fotografii i plastyce. Ale odnalazł się w ekslibrisie. Miniatury wykonuje od 1964 roku. Ekslibrisy czeskiego artysty, to nie tylko małe dziełka sztuki, to także autentyczne znaki własnościowe książki. Prosta, nieskomplikowana i zrozumiała treść rysunku umożliwia, w miarę właściwe, odczytanie intencji autora, poznanie sylwetki właściciela i jego zainteresowań bibliofilskich. W ekslibrisach Zbigniewa Kubeczki zaklęty jest specyficzny klimat. Tworzą go osobowość artysty i jego precyzyjny warsztat twórczy. Autor tnie swoje znaki kreską miękką, pozbawioną agresywności, pełną ciepła i tej specyficznej radości jaką dają nam wyidealizowane obrazy, które powstają w naszej wyobraźni, a są syntezą naszego doświadczenia i odniesieniem do beztroski dawnych lat młodzieńczych, a nawet do bajecznego świata dziecięcego. Emanuje z nich spokój i to specyficzne piękno, które możemy wykreować w swojej wyobraźni.

Kolejna odsłona w „Galerii Jednego Obrazu” w Czytelni Głównej i Informatorium. Tym razem jest to obraz autorstwa znanego stargardzkiego plastyka Andrzeja Kowalskiego. Artysta jest członkiem Stargardzkiego Stowarzyszenia Miłośników Sztuk Plastycznych „Brama” oraz Stowarzyszenia Artystycznego Integracji Europejskiej (SAIE) w Szczecinie. Jest uczestnikiem kilkudziesięciu wystaw organizowanych w kraju i zagranicą oraz laureatem wielu konkursów plastycznych. Eksponowany w Książnicy obraz nosi tytuł „Żurawie”. Został wykonany techniką olejną, a jego pierwsza wersja powstała w ubiegłym roku. Niemniej widnieje na nim tegoroczna data, bowiem artysta zmienił jego pierwotną koncepcję. Początkowo były na nim zielone trawy, które po czasie zostały wzbogacone o towarzystwo tytułowych żurawi.

Foto: Książnica Stargardzka

UM Stargard Szczeciński, Źródło artykułu: www.stargard.pl, Autor zdjęć: UM Stargard Szczeciński
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
stargardzki

Powiat stargardzki - powiat w województwie zachodniopomorskim (północna część) ze stolicą w Stargardzie (Szczecińskim). Zaliczają się do niego gminy Stargard (gmina miejska), Chociwel, Dobrzany, Ińsko, Suchań, Dolice, Kobylanka, Marianowo, Stara Dąbrowa, Stargard (gmina wiejska). Powstał w 1999 roku.

Powiat zaprasza na swoje ziemie bogatą ofertą atrakcji, które wynikają także z naturalnych uwarunkowań. Jeziora pozwalają na żeglowanie, nurkowanie, a i wędkarze zamoczą tu kija. Las oferuje swoje skarby w postaci dorodnych grzybów i jagód, każdemu, kto zdecyduje się na spacery wśród różnorodnego drzewostanu. Na szlaki turystyczne można wybrać się zarówno pieszo, jak i na rowerze. Istnieje też możliwość spływów kajakiem. Trzeba pamiętać o zabytkach w postaci drewnianych kościołów na wsiach oraz pałaców i dworków.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola