Belka
Niedziela, 20 Stycznia 2019   imieniny: Fabian, Sebastian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Brama Wałowa odzyska dawny blask

Data publikacji: 2012-09-17, Data modyfikacji: 2012-10-12
A A AWydrukDrukuj  
 
Brama Wałowa odzyska dawny blask

W ubiegłym roku zakończono prace przy stargardzkiej Bramie Wałowej polegające na naprawie przylegających murów obronnych wraz z ich iluminacją, a także wzmocnieniu fundamentów zabytku. Teraz przyszedł czas na gruntowny remont samej bramy.

Przewidywany termin zakończenia prac to 31 sierpnia 2013 rok. Prowadzi je firma Kielart Konserwacja Zabytków ze Szczecina. Kwota wynagrodzenia to 1 130 370 zł brutto.

W ramach robót budowlano - konserwatorskich wykonane zostaną wzmocnienia ścian a także zrobiona przepona izolacyjna. Rozebrane będą istniejące stropy i zamontowane nowe - żelbetowe z warstwami izolacyjnymi i posadzkowymi. Prace obejmą również wykonanie nowych schodów wewnętrznych i rozbiórkę istniejącej konstrukcji drewnianej dachu. Nowa konstrukcja będzie stalowo - drewniana. Położona będzie też nowa dachówka.

Elewacja Bramy Wałowej poddana zostanie renowacji wraz z odtworzeniem detali elewacyjnych.

Ponadto wykonane będą zabezpieczenia przeciw ptakom. Wymienione: stolarka okienna i drzwiowa, instalacja wodociągowa, kanalizacyjna, c.o., wentylacyjna, elektryczna, piorunochronna. Umowa z Kielart obejmuje także roboty wykończeniowe pomieszczeń Bramy Wałowej.

Zdemontowana już została istniejąca sygnaturka, czyli taras widokowy wykonany według projektu po 1956 roku. Będzie wykonana nowa sygnaturka - umieszczona w środkowej części kalenicy. Jej konstrukcja jest drewniana i obita blachą miedzianą. Całość zwieńczona cebulastą kopułką z długą sztycą zakończoną gałką i kogutkiem z blachy.

 

stargard.pl, Źródło artykułu: stargard.pl, Autor zdjęć: stargard.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
stargardzki

Powiat stargardzki - powiat w województwie zachodniopomorskim (północna część) ze stolicą w Stargardzie (Szczecińskim). Zaliczają się do niego gminy Stargard (gmina miejska), Chociwel, Dobrzany, Ińsko, Suchań, Dolice, Kobylanka, Marianowo, Stara Dąbrowa, Stargard (gmina wiejska). Powstał w 1999 roku.

Powiat zaprasza na swoje ziemie bogatą ofertą atrakcji, które wynikają także z naturalnych uwarunkowań. Jeziora pozwalają na żeglowanie, nurkowanie, a i wędkarze zamoczą tu kija. Las oferuje swoje skarby w postaci dorodnych grzybów i jagód, każdemu, kto zdecyduje się na spacery wśród różnorodnego drzewostanu. Na szlaki turystyczne można wybrać się zarówno pieszo, jak i na rowerze. Istnieje też możliwość spływów kajakiem. Trzeba pamiętać o zabytkach w postaci drewnianych kościołów na wsiach oraz pałaców i dworków.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola