Belka
Czwartek, 17 Stycznia 2019   imieniny: Marian, Jan, Antoni
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Ekslibrisy Wosia w Książnicy

Data publikacji: 2013-02-04, Data modyfikacji: 2013-02-04
A A AWydrukDrukuj  
 
Ekslibrisy Wosia w Książnicy

W Galerii Ex Librisu Książnicy Stargardzkiej można podziwiać kolejne prace z tej dziedziny twórczości. Są nimi ekslibrisy znakomitego polskiego plastyka Czesława Wosia.

 

- Cieszę się, że dotrzymuję wraz z Ryszardem Baloniem danej we wrześniu ubiegłego roku obietnicy – mówi dyrektor Książnicy Krzysztof Kopacki. - Naszym założeniem było bowiem, aby Galeria Ex Librisu była miejscem prezentacji najwyższych osiągnięć w tej dziedzinie. I tak się właśnie dzieje – dodaje dyrektor. 
Czesław Woś urodził się w 1944 roku w Krajance k. Wielunia. Zainteresowania plastyczne rozwijał w Liceum Pedagogicznym w Wieluniu i w Studium Nauczycielskim w Kaliszu pod kierunkiem prof. Andrzeja Niekrasza. Ukończył Wyższą Szkołę Nauczycielską w Bydgoszczy, studia plastyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a studia podyplomowe w zakresie grafiki na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Równolegle z pracą pedagogiczną zajmował się twórczością plastyczną. Ilustrował tomiki poetów polskich, wydał 3 teki graficzne i 3 teki rysunków. Od 1982 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Jego prace były wielokrotnie prezentowane i nagradzane na wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych.
Od 1985 roku jest inicjatorem i organizatorem (wraz z żoną Bożeną) Międzynarodowego Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu w Ostrowie Wielkopolskim. Od 1993 roku organizuje także Międzynarodowe Wystawy Ekslibrisu Muzycznego, towarzyszące festiwalowi „Chopin w barwach jesieni” w Antoninie. W 2006 roku został wyróżniony tytułem zasłużony profesor Almae Matris Ostroviensis, a w roku 2007, wraz z żoną, został Ostrowianinem Roku.

Mentor i opiekun artystyczny galerii Ryszard Baloń podkreśla dobry klimat w Książnicy Stargardzkiej dla tego typu przedsięwzięć. – Są tu szeroko otwarte drzwi na różnego rodzaju inicjatywy artystyczne. Jesteśmy właśnie świadkami tego, że galeria ta, pracami Czesława Wosia, wkracza na obszar ogólnopolskiej, a niedługo i międzynarodowej twórczości. Z tego w przyszłości może powstać w naszym mieście coś bardzo interesującego i wartościowego – mówi Ryszard Baloń. 

, Źródło artykułu: http://www.stargard.pl/, Autor zdjęć: sxc.hu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
stargardzki

Powiat stargardzki - powiat w województwie zachodniopomorskim (północna część) ze stolicą w Stargardzie (Szczecińskim). Zaliczają się do niego gminy Stargard (gmina miejska), Chociwel, Dobrzany, Ińsko, Suchań, Dolice, Kobylanka, Marianowo, Stara Dąbrowa, Stargard (gmina wiejska). Powstał w 1999 roku.

Powiat zaprasza na swoje ziemie bogatą ofertą atrakcji, które wynikają także z naturalnych uwarunkowań. Jeziora pozwalają na żeglowanie, nurkowanie, a i wędkarze zamoczą tu kija. Las oferuje swoje skarby w postaci dorodnych grzybów i jagód, każdemu, kto zdecyduje się na spacery wśród różnorodnego drzewostanu. Na szlaki turystyczne można wybrać się zarówno pieszo, jak i na rowerze. Istnieje też możliwość spływów kajakiem. Trzeba pamiętać o zabytkach w postaci drewnianych kościołów na wsiach oraz pałaców i dworków.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola