Belka
Wtorek, 25 Czerwca 2019   imieniny: Dorota, Lucja, Wilhelm
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Exlibris w Książnicy

Data publikacji: 2012-09-13, Data modyfikacji: 2012-10-12
A A AWydrukDrukuj  
 
Exlibris w Książnicy

W Książnicy Stargardzkiej są już dwie galerie prac plastycznych. Obok Galerii Jednego Obrazu, pojawiła się w pomieszczeniach Działu Pedagogicznego Galeria Exlibris.

Kuratorem, mentorem i opiekunem artystycznym Galerii Exlibris został Ryszard Baloń - uznany stargardzki artysta plastyk i pedagog. Dyrektor Książnicy Stargardzkiej Krzysztof Kopacki mówi o projekcie tak: - Chcemy aby Galeria Exlibrisu, którą we wrześniu inauguruje wystawa prac Andrzeja Kowalskiego, była miejscem prezentacji najwyższych osiągnięć w tej dziedzinie.

Andrzej Kowalski, którego 50 ekslibrisów zainaugurowało nową Galerię jest członkiem Stargardzkiego Stowarzyszenia Miłośników Sztuk Plastycznych „Brama" oraz Stowarzyszenia Artystycznego Integracji Europejskiej (SAIE) w Szczecinie. W pracy twórczej zajmuje się malarstwem sztalugowym oraz grafiką warsztatową. Brał udział w wielu wystawach i konkursach małych form i ekslibrisów w kraju i zagranicą (Francja, Włochy, Hiszpania, Turcja, Niemcy).

„Ex libris"(z łac. „z księgozbioru") jest znakiem graficznym w formie nalepki. Wykonywany jest w dowolnej technice graficznej z możliwością wielokrotnego powielania. Oprócz napisu „Ex libris", zawiera imię i nazwisko lub inicjały właściciela książki oraz motyw graficzny, zwykle stanowiący szczególne kompendium wiedzy o nim. Siła artystyczna ekslibrisu zawiera się w zarówno w wyrazie graficznym, jak i w liternictwie. Im ciekawszy jest związek obrazu graficznego z tekstami zawartymi w grafice, tym wyższa jakość wypowiedzi. Stąd równowaga treści i formy, a właściwie harmonia pomiędzy nimi jest wyznacznikiem dążenia do doskonałości wyrazu graficznego. Istotne znaczenie ma tutaj technika zastosowana do wykonania ekslibrisu. Dawniej stosowano głównie miedzioryt, drzeworyt i linoryt. Obecnie obok wymienionych technik stosuje się akwafortę, akwatintę, mezzotintę, litografię i coraz częściej grafikę komputerową.

 

stargard.pl, Źródło artykułu: stargard.pl, Autor zdjęć: stargard.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
stargardzki

Powiat stargardzki - powiat w województwie zachodniopomorskim (północna część) ze stolicą w Stargardzie (Szczecińskim). Zaliczają się do niego gminy Stargard (gmina miejska), Chociwel, Dobrzany, Ińsko, Suchań, Dolice, Kobylanka, Marianowo, Stara Dąbrowa, Stargard (gmina wiejska). Powstał w 1999 roku.

Powiat zaprasza na swoje ziemie bogatą ofertą atrakcji, które wynikają także z naturalnych uwarunkowań. Jeziora pozwalają na żeglowanie, nurkowanie, a i wędkarze zamoczą tu kija. Las oferuje swoje skarby w postaci dorodnych grzybów i jagód, każdemu, kto zdecyduje się na spacery wśród różnorodnego drzewostanu. Na szlaki turystyczne można wybrać się zarówno pieszo, jak i na rowerze. Istnieje też możliwość spływów kajakiem. Trzeba pamiętać o zabytkach w postaci drewnianych kościołów na wsiach oraz pałaców i dworków.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola