Belka
Czwartek, 17 Stycznia 2019   imieniny: Marian, Jan, Antoni
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Książnica już czynna

Data publikacji: 2012-09-06, Data modyfikacji: 2012-10-12
A A AWydrukDrukuj  
 
Książnica już czynna

Książnica Stargardzka ponownie zaprasza czytelników do korzystania ze swoich usług. Dwumiesięczna przerwa w funkcjonowaniu biblioteki spowodowana była pracami nad wewnętrzną kontrolą księgozbioru (skontrum). Prace te dobiegły właśnie końca.

Przeprowadzenie skontrum zbiorów bibliotecznych wynika z ustawy o bibliotekach i rozporządzenia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych. Zgodnie z nim zbiory biblioteczne podlegać muszą kontroli wewnętrznej polegającej m.in. na przeprowadzaniu skontrum księgozbioru. Wspomniane rozporządzenie mówi, że w bibliotekach, w których zbiory udostępniane są na takich zasadach jak w Książnicy, skontrum przeprowadza się co najmniej raz na 5 lat.

Taka kontrola księgozbioru polega na porównaniu zapisów w księgach inwentarzowych ze stanem faktycznym zasobów biblioteki. Dotyczy to książek znajdujących się na półkach, wypożyczonych na zewnątrz oraz przekazanych do oprawy. Zgodnie z przepisami przy skontrum zbiorów bibliotecznych pracować mogą wyłącznie bibliotekarze.

Programy komputerowe, które wykorzystuje w swojej pracy Książnica, nie umożliwiają przeprowadzenia skontrum w formie elektronicznej, dlatego prace przebiegały przy wykorzystaniu tradycyjnych arkuszy skontrowych, na których informacje o każdej z książek nanoszono ręcznie. Dyrektor i bibliotekarze mają nadzieję, że kolejne wewnętrzne kontrole zbiorów przeprowadzić będzie można już przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi, co znacznie skróci czas ich trwania, ku zadowoleniu czytelników i pracowników biblioteki.

 

stargard.pl, Źródło artykułu: stargard.pl, Autor zdjęć: stargard.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
stargardzki

Powiat stargardzki - powiat w województwie zachodniopomorskim (północna część) ze stolicą w Stargardzie (Szczecińskim). Zaliczają się do niego gminy Stargard (gmina miejska), Chociwel, Dobrzany, Ińsko, Suchań, Dolice, Kobylanka, Marianowo, Stara Dąbrowa, Stargard (gmina wiejska). Powstał w 1999 roku.

Powiat zaprasza na swoje ziemie bogatą ofertą atrakcji, które wynikają także z naturalnych uwarunkowań. Jeziora pozwalają na żeglowanie, nurkowanie, a i wędkarze zamoczą tu kija. Las oferuje swoje skarby w postaci dorodnych grzybów i jagód, każdemu, kto zdecyduje się na spacery wśród różnorodnego drzewostanu. Na szlaki turystyczne można wybrać się zarówno pieszo, jak i na rowerze. Istnieje też możliwość spływów kajakiem. Trzeba pamiętać o zabytkach w postaci drewnianych kościołów na wsiach oraz pałaców i dworków.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola