Belka
Wtorek, 25 Czerwca 2019   imieniny: Dorota, Lucja, Wilhelm
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Ocalamy św. Józefa

Data publikacji: 2013-04-30, Data modyfikacji: 2013-04-30
A A AWydrukDrukuj  
 

Mszą Świętą rozpocznie się uroczystość postawienia obelisku upamiętniającego miejsce, w którym przed laty stał kościół p.w. św. Józefa. Tym samym zainaugurowana zostanie projekt „Ocalmy od zapomnienia”.

Projekt ma na celu oznakowanie i upamiętnienie miejsc, ludzi i wydarzeń z bogatej historii Stargardu. W pierwszej fazie objęte nim zostały 22 obiekty sakralne i świeckie, o których pamięć będzie systematycznie przywracana. Pierwszym z nich jest kościół św. Józefa. W tym roku mija 150 lat od jego konsekracji.

Po reformacji, pierwsi katolicy pojawili się w Stargardzie w 1783 r. W ciągu dwóch lat, 1862-63, przy ówczesnym placu Petera Gröninga (dzisiejsza ulica Klasztorna), wybudowali niewielki neogotycki kościół św. Józefa. Budowa kosztowała 10 970 talarów. Część katolickiej parafii stanowili Polacy pracujący w mieście i okolicy. Przed wojną, była to jedyna katolicka świątynia w mieście. Po zdobyciu Stargardu przez wojska sowieckie w 1945 r. kościół spalono i nie został odbudowany. To właśnie na jego pamiątkę, parafia przy kościele św. Jana jest pod wezwaniem św. Józefa.

Obelisk upamiętniający kościół św. Józefa zostanie odsłonięty 5 maja. Najpierw o 12.30 odbędzie się nabożeństwo. Po niej uroczyste poświęcenie obelisku. Będą na nim podane w kilku językach podstawowe informacje na temat nieistniejącej świątyni.
Pomysłodawcą obelisku jest ks. dr Jarosław Staszewski – proboszcz parafii św. Józefa w Stargardzie. Ksiądz Staszewski, Sławomir Nowicki (artysta plastyk) oraz Anna Katarzyna Malinowska (stypendystka Prezydenta Stargardu w dziedzinie sztuki plastyczne) są autorami projektu.

UM Stargard Szczeciński, Źródło artykułu: www.stargard.pl, Autor zdjęć: UM Stargard Szczeciński
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
stargardzki

Powiat stargardzki - powiat w województwie zachodniopomorskim (północna część) ze stolicą w Stargardzie (Szczecińskim). Zaliczają się do niego gminy Stargard (gmina miejska), Chociwel, Dobrzany, Ińsko, Suchań, Dolice, Kobylanka, Marianowo, Stara Dąbrowa, Stargard (gmina wiejska). Powstał w 1999 roku.

Powiat zaprasza na swoje ziemie bogatą ofertą atrakcji, które wynikają także z naturalnych uwarunkowań. Jeziora pozwalają na żeglowanie, nurkowanie, a i wędkarze zamoczą tu kija. Las oferuje swoje skarby w postaci dorodnych grzybów i jagód, każdemu, kto zdecyduje się na spacery wśród różnorodnego drzewostanu. Na szlaki turystyczne można wybrać się zarówno pieszo, jak i na rowerze. Istnieje też możliwość spływów kajakiem. Trzeba pamiętać o zabytkach w postaci drewnianych kościołów na wsiach oraz pałaców i dworków.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola