Belka
Czwartek, 17 Stycznia 2019   imieniny: Marian, Jan, Antoni
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Siedmiu kandydatów na niwie kultury

Data publikacji: 2013-01-06, Data modyfikacji: 2013-01-06
A A AWydrukDrukuj  
 
Siedmiu kandydatów na niwie kultury

Siedmiu kandydatów zgłoszonych zostało do Nagrody Prezydenta Miasta dla stargardzkich artystów, twórców i animatorów kultury za 2012 rok. Nagrody zostaną przyznane 22 lutego 2013 roku.

Dyrygentka, poeta, pianista, choreograf, malarka, muzyk-wokalista i animator kultury – to szóstka zgłoszonych w tym roku osób działających na niwie kultury do nagrody Prezydenta Stargardu.

Maria Pyra, została zgłoszona przez Stargardzkie Stowarzyszenie Muzyczne CANTORE GOSPEL. We wniosku czytamy: „Maria Pyra od wielu lat jest znaną i uznaną animatorką kultury w naszym mieście. Jest świetnym wychowawcą młodzieży. Organizuje im czas wolny zaszczepiając pasje muzyczne oraz pozytywne wartości moralne. W znacznym stopniu przyczynia się do promocji miasta zarówno w kraju, jak i za granicą. Często koncertuje na terenie miasta uświetniając i uatrakcyjniając wiele imprez organizowanych przez różne instytucje miejskie i powiatowe. Organizuje koncerty charytatywne. Dziesięć lat działalności to najlepszy moment, aby docenić wkład pracy i podziękować Pani Marii Pyrze[…]”

Poeta Marcin Rumiński zgłoszony przez Dyrektora Książnicy Stargardzkiej. „Marcin Rumiński jest poetą, dziennikarzem, a także przyjacielem i bratnią duszą dla wielu stargardzkich artystów i animatorów kultury. Ma przy tym niewątpliwy talent do operowania słowem, szczególnie pisanym, z którego znany był już w latach dziewięćdziesiątych minionego wieku. Jako stargardzki poeta był zapraszany na międzynarodowe plenery malarskie, podczas których powstało wiele utworów, które znalazły się w jego pierwszym poetyckim tomiku zatytułowanym „Spotkania z Tobą na rogach” ( wydanym w 2000 r.). Ten debiutancki tomik składa się z 23 utworów ( w tym pełnych dwóch poematów). Jest pełen refleksyjnych, nastrojowych i eschatologicznych wierszy opisujących człowieka zderzającego się z typowo egzystencjalnymi problemami i pragnieniami[…] Ten poetycki debiut okazał się sukcesem. Na kolejną książkę poety musieliśmy czekać aż dwanaście lat. Jak się okazuje – było naprawdę warto. Wydany przez Marcina Rumińskiego w tym roku tomik poezji pt. „Odwieczni cudzołożnicy” jest najlepszym dowodem na to, że poezja w Stargardzie znalazła swojego niekonwencjonalnego barda. Nowy zbiór jest bogatszy – liczy 52 utwory, a wśród nich swoje miejsce znalazł fenomenalny poemat „Matthew Hopkins”. To literatura najwyższych lotów, której uniwersalną mądrość i ponadczasową wartość będą analizować liczni wielbiciele poezji. Wiersze zawarte w tym tomiku powstawały na przestrzeni 17 lat. Podobnie jak wino – musiały dojrzeć, zostać dopieszczone przez poetę, bowiem pośpiech wskazany jest tylko przy łapaniu pcheł…Dlatego zamiarem „Odwiecznych cudzołożników” jest m. in. robienie piorunującego wrażenia na czytelnikach. Nie jest to poezja łatwa, to literatura dla wytrawnego i oczytanego odbiorcy.[…]. Ktoś mógłby rzec, że wydanie zaledwie dwóch książek i opublikowanie w sumie 75 wierszy nie zasługuje na nagrodę Prezydenta Stargardu dla twórców kultury…Nic bardziej mylnego! Weźmy choćby pod uwagę fakt, że polska noblista Wisława Szymborska opublikowała przez całe długie życie około 350 wierszy, a angielski kompozytor Mike Oldfield nigdy nie stworzył dzieła doskonalszego niż swoje debiutanckie „Dzwony rurowe”. I nie chodzi tutaj o łatwe porównywanie do takich wielkich i uznanych już twórców. Po prostu nie ulega wątpliwości, że to nie ilość, ale jakość stanowią o wadze dzieła, a przecież Marcin Rumiński z pewnością nie przestanie nadal tworzyć i, mam nadzieję, nadal zadziwiać czytelników. […]

Choreografka Agnieszka Magdalena Dryjańska, zgłoszona została przez Młodzieżowy Dom Kultury. „Od 1993 r. Pani Agnieszka Dryjańska prowadzi Zespół Taneczny APLAUZ, podzielony na dwie grupy: początkującą – APLAUZ II i grupę zaawansowana APLAUZ I. jako nauczyciel uczy dzieci tańca nowoczesnego w oparciu o technikę jazzową, modern jazz, klasyczną i współczesną. Ponadto przygotowuje układy muzyczne do każdej choreografii zespołu, przygotowuje choreografię, wymyśla i projektuje kostiumy, co pozwala na osiągnięcie przez zespół wysokiego poziomu artystycznego. […] Z wielką troską dba o to, aby dziewczęta nauczyły się nie tylko dobrze tańczyć, ale również żyć i współpracować w grupie. Uczy młodych ludzi odpowiedzialności, sumienności i empatii. Dużą wagę przywiązuje do uczenia zdrowego stylu życia. Kształtuje u młodzieży nawyki żywieniowe i estetyczne. W miarę możliwości zabiega o to, aby dziewczęta wyjeżdżały na imprezy taneczne w szczególności wojewódzkie i ogólnopolskie, nawiązywały znajomości z innymi zespołami, doskonaliły swój warsztat taneczny, by zdobywały doświadczenie i wzbogaciły swój warsztat artystyczny. Pani Agnieszka Dryjańska dokształca się biorąc co roku udział w różnych warsztatach choreograficznych. […] Zaangażowanie pani Agnieszki Dryjkańskiej, jej aktywna postawa i osiągnięcia artystyczne promujące nasze miasto na forum nie tylko regionu, ale całego kraju zasługują na wyrazy najwyższego uznania”.

Jan Zenkner został zgłoszony przez Klub Radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Radzie Miejskiej. We wniosku napisano o nim: „Współzałożyciel Towarzystwa Przyjaciół Stargardu w 2000 roku. Od momentu powstawania Towarzystwa piastuje funkcję Prezesa.
Jest autorem książki „Stargard-Klejnot Na Pomorskim Szlaku”[…]. Współautor przewodnika „Stargard. Praktyczny przewodnik turystyczny”[…]. Autor i współautor publikacji w rocznikach muzealnych „Stargardia”. Współautor oznakowania i opisu szlaku turystycznego „Stargard – Klejnot Pomorza” Organizator i sponsor wielu imprez kulturalnych organizowanych przez TPS.[…] Od wielu lat pracuje społecznie na rzecz rozwoju kultury w Stargardzie Szczecińskim, działając na wielu płaszczyznach. Aktywnie uczestniczy w wielu organizacjach promujących Stargard w kraju i za granicą (Prezes TPS, Wiceprezes Stargardzkiej Organizacji Turystycznej, Członek Rady Muzeum, Były Przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Jana Pawła II)”.

Malarka Bernadeta Jolanta Wdzięczna zgłoszona przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Mniejszości Niemieckiej w Stargardzie. „Bernadeta Jolanta Wdzięczna jest stargardzką artystką, malarką i społecznikiem. Należy do członków Związku Polskich Artystów Plastyków, Ars Pomerania i SSMSP „BRAMA”. Artystka współpracuje z twórcami i stowarzyszeniami w Berlinie i Meklemburgii. W 2012 roku zostało przyznane Bernadecie Wdzięcznej honorowe członkostwo Stowarzyszenia Promocji Artystów Wybrzeża „Era Art” w Gdyni.[…] Malarka działa społecznie. Udziela bezpłatnych konsultacji plastycznych, motywując do artystycznej realizacji. Uczestniczy w akcjach społecznych jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, czy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Wspiera Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym” w Stargardzie i Stowarzyszenie Opiekuńczo-Wychowacze na Rzecz Dzieci z Rodzin Zastępczych w Barlinku oraz organizacje kościelne, jak np. Parafia św. Stanisława w Bydgoscy. Bernadeta Wdzięczna wyróżnia się unikatową twórczością, działalnością artystyczną i społeczną, zaangażowaniem w europejskim procesie wzajemnego poznania się i kształtowania polsko- niemieckich kontaktów.[…] Za wybitne osiągnięcia i działalność artystyczną na ternie Polski i Niemiec. Artystka otrzymała znaczącą nagrodę Muzeum Miasta Gdyni na Europejskim Konkursie Malarstwa „Barwy Morza” Gdynia 2012.[…]
Reprezentowała sztukę polską wystawami na 12. i 13. Polskich Targach w Meklemburgii – Pomorzu Przednim. Za tworzenie unikatowej, artystycznej dokumentacji mieszkańców ziemi stargardzkiej żyjących na przełomie wieków, łączących dzieje miasta i historię obu narodów Polski i Niemiec.”

Pianista Artur Haftman został zgłoszony przez grupę mieszkańców Stargardu oraz Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Stargardzie. „W 2012 roku Artur Haftman startował w trzech międzynarodowych konkursach pianistycznych w kraju i zagranicą, we wszystkich zdobywając pierwsze miejsca: I miejsce w Międzynarodowym Podkarpackim Konkursie Chopinowskim w Rzeszowie, I nagroda w Konkursie Pianistów Uczestników Festiwalu Muzyki Fryderyka Chopina w Sulechowie, I Miejsce w XII Międzynarodowym Festiwalu - Konkursie „Musica Classica” w Moskwie. 
Osiągnięciami Artura Haftmana w dziedzinie działalności artystycznej w roku 2012 są także: stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Stargardu szczecińskiego Sławomira Pajora w dziedzinie ‘muzyka i taniec” za rok 2012, stypendium programu pomocy wybitnie zdolnym Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci z siedzibą w Warszawie za rok szkolny 2011/2012 oraz na rok szkolny 2012/2013, udział w przesłuchaniach półfinałowych w programie TVP Kultura „Młody Muzyk Roku 2012” w Warszawie.”

Mariusz Zarzeczny – muzyk i wokalista, zgłoszony przez Klub Radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Radzie Miejskiej. Wnioskodawca napisał o nim: „Mariusz Zarzeczny jest młodym artystą wyróżniającym się również pomysłowością i umiejętnością organizacji imprez muzycznych na terenie naszego miasta. Otwarty jest również na współpracę z wszelkimi placówkami kulturalnymi. Posiada tez łatwość nawiązywania kontaktów z innymi młodymi twórcami muzycznymi Stargardu i regionu. Prezentując muzykę kierowaną przede wszystkim do młodego pokolenia czerpie i nawiązuje w niej do klasyki bluesowo-rockowej.” 
Wśród osiągnięć należy wymienić: Ogólnopolski Konkurs Recytatorski poezji Śpiewanej i Teatru Jednego Aktora ( wyróżnienie w finale wojewódzkim 2011 r.), Płyta Piotra Bukartyka „tak jest i już”; na której Mariusz Zarzeczny wystąpił gościnnie ( premiera płyty – Warszawa 14.05.2012); występ w I edycji programu muzycznego „Must be the music” oraz promowanie miasta z zespołem The Band Stargard; z zespołem Bona Fides wyróżnienie na przeglądzie „Made in Szczecin” w 2010 r.; I miejsce w internetowym głosowaniu w ramach przeglądu „Born in Szczecin vol.2” w 2011 r.

Doroczna nagroda Prezydenta Miasta dla stargardzkich artystów, twórców i animatorów kultury jest przyznawana za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, rozwoju i upowszechniania kultury i sztuki oraz ochrony dziedzictwa kulturowego za szczególne osiągnięcia indywidualne i zespołowe w roku poprzednim. Laureaci otrzymują nagrodę pieniężną, dyplom oraz okolicznościową statuetkę. W wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach mogą być przyznane nagrody za całokształt pracy oraz w związku z jubileuszem twórczym. Nagrody te mogą mieć charakter finansowy lub honorowy i przyznawane są tylko raz. Formę nagrody oraz jej wysokość ustala Prezydent Stargardu. 

W celu zaopiniowania i oceny merytorycznej wniosków powołuje się Komisję, w której skład wchodzą: członkowie Komisji właściwej do spraw kultury Rady Miejskiej, zastępca Prezydenta Stargardu właściwy do spraw kultury, naczelnik wydziału właściwego do spraw kultury oraz laureaci z roku poprzedniego, którzy nie są nominowani w roku, za który przyznawana jest nagroda. Komisja jest organem opiniodawczo – doradczym.

, Źródło artykułu: http://www.stargard.pl, Autor zdjęć: sxc.hu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
stargardzki

Powiat stargardzki - powiat w województwie zachodniopomorskim (północna część) ze stolicą w Stargardzie (Szczecińskim). Zaliczają się do niego gminy Stargard (gmina miejska), Chociwel, Dobrzany, Ińsko, Suchań, Dolice, Kobylanka, Marianowo, Stara Dąbrowa, Stargard (gmina wiejska). Powstał w 1999 roku.

Powiat zaprasza na swoje ziemie bogatą ofertą atrakcji, które wynikają także z naturalnych uwarunkowań. Jeziora pozwalają na żeglowanie, nurkowanie, a i wędkarze zamoczą tu kija. Las oferuje swoje skarby w postaci dorodnych grzybów i jagód, każdemu, kto zdecyduje się na spacery wśród różnorodnego drzewostanu. Na szlaki turystyczne można wybrać się zarówno pieszo, jak i na rowerze. Istnieje też możliwość spływów kajakiem. Trzeba pamiętać o zabytkach w postaci drewnianych kościołów na wsiach oraz pałaców i dworków.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola