Belka
Wtorek, 25 Czerwca 2019   imieniny: Dorota, Lucja, Wilhelm
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Stargard popiera wniosek Inowrocławia do TK

Data publikacji: 2012-12-23, Data modyfikacji: 2012-12-23
A A AWydrukDrukuj  
 
Stargard popiera wniosek Inowrocławia do TK

Rada Miejska Stargardu udzieliła poparcia dla uchwały radnych Inowrocławia w sprawie skierowania do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Prezydent Inowrocławia poinformował Prezydenta Stargardu i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Stargardzie, że Rada Miejska Inowrocławia podjęła uchwałę w sprawie skierowania do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w zakresie w jakim ustawa ta nakłada na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast obowiązek zorganizowania przetargu na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości albo przetargu na odbieranie i zagospodarowanie tych odpadów oraz wprowadza wymóg przystępowania kapitałowych spółek z udziałem gminy do tych przetargów. Zaapelował też o zgłaszanie Trybunałowi Konstytucyjnemu poparcia dla wniosku Rady Miejskiej Inowrocławia. Stargardzcy radni zgodzili się z Interpretacją inowrocławian i poparli wniosek do TK.

Rada Miejska Inowrocławia uchwałą z 27 września 2012 r. postanowiła skierować do Trybunału wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP dwóch artykułów znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Samorządowcy z Inowrocławia nie zgadzają się z zapisami art. 6d ust.1 ustawy nakładającymi na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta obowiązek zorganizowania przetargu na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości albo przetargu na odbieranie i zagospodarowanie tych odpadów. Natomiast art. 6e stanowi, iż spółki z udziałem gminy mogą odbierać odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, na zlecenie gminy, w przypadku, gdy zostały wybrane w drodze przetargu. Uważają przy tym, że nowa ustawa łamie nie tylko ustawę zasadniczą RP lecz również art. 4 ust. 2 Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego. Rozwiązania prawne przyjęte w ww. przepisach, stoją w oczywistej sprzeczności z zasadą wynikającą z prawa zamówień publicznych wskazującą, że gmina wykonując zadania własne z zakresu gospodarki komunalnej za pomocą spółki prawa handlowego utworzonej przez tę gminę, nie stosuje przepisów ustawy – Prawo zamówień publicznych. Te zapisy nie tylko ograniczają działalność gmin, ale też naruszają konstytucyjne zasady demokratycznego państwa prawnego, samodzielności gmin i poszanowania wiążącego RP prawa międzynarodowego.

, Źródło artykułu: http://www.stargard.pl/, Autor zdjęć: sxc.hu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
stargardzki

Powiat stargardzki - powiat w województwie zachodniopomorskim (północna część) ze stolicą w Stargardzie (Szczecińskim). Zaliczają się do niego gminy Stargard (gmina miejska), Chociwel, Dobrzany, Ińsko, Suchań, Dolice, Kobylanka, Marianowo, Stara Dąbrowa, Stargard (gmina wiejska). Powstał w 1999 roku.

Powiat zaprasza na swoje ziemie bogatą ofertą atrakcji, które wynikają także z naturalnych uwarunkowań. Jeziora pozwalają na żeglowanie, nurkowanie, a i wędkarze zamoczą tu kija. Las oferuje swoje skarby w postaci dorodnych grzybów i jagód, każdemu, kto zdecyduje się na spacery wśród różnorodnego drzewostanu. Na szlaki turystyczne można wybrać się zarówno pieszo, jak i na rowerze. Istnieje też możliwość spływów kajakiem. Trzeba pamiętać o zabytkach w postaci drewnianych kościołów na wsiach oraz pałaców i dworków.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola