Belka
Poniedziałek, 17 Czerwca 2019   imieniny: Albert, Laura, Adolf
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Stargard 1945

 
kopia nie jest najlepsza, ale obraz czytelny. Fragment kroniki wojennej pochodzi z 1945 roku. w kadrze, w dalekim planie widać kilku chłopaków z pepeszami, w charakterystycznych czapkach i mundurach, którzy biegną w gorę dawnej ulicy Pyrzyckiej, dziś ulicy Mieszka I, a wtedy PyTycestrasse. W oddali widać Bram~ Pyrzycka Lektor czyta ,,Naszyje wajska pastupajut w głub Germanii". Co ciekawe, wszystko wokół stoi, wszystkie kamienice. Identycznie, jak na zachowanej fotografii z 1936 roku. Film trwa, migają~ obrazy. Nagle kamera, ustawiona od strony ul. Mieszka I pokazuje wylatującą w powietrze kamienice narożną dzisiejszego muzeum, tuż przy kościele Mariackim. Po co ją burzyli? Chyba na potrzeby kroniki, dla efektów zdjęciowych, bo przecież żadna walka w mieście już się nie toczy Na kolejnym ujęciu, jeden z żołnierzy, w idealnie ułożonym chodniku z małej kostki granitowej, przed dzisiejszą szkołą muzyczną, szuka min. Szkoła właśnie płonie. następna scena prezentuje jakąś stargardzką ulice. Na' chodniku leży towary z porozbijanych witryn sklepowych. Wśród tego bałaganu kamera znajduje pomiętą leżącą gdzieś z boku niemiecki~ flagę. Kadr, zbliżenie, a następnie obraz przenosi się na jakiegoś dziadka idącego po tych wertepach cisza w głośniku potęguje napięcie. ~Wreszcie rozbrzmiewa niski głos lektora: ,,Giermaniec". Prawdopodobnie z maja 1945 roku pochodzi zdjęcie zrobione z wierzy północnej kościoła Mariackiego, pokazujące morze ruin. Taką symboliczną Warszawę. Zamiast budynków, stoją tylko kikuty murów, a w środku wszystko jest powypalane, wyburzone. Widać tylko jedyną ocalałą budowle, czyli kościół św. Jana z plebanią obok

 


Piotr Dębski
 
Data pliku video: 2010-06-08, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
stargardzki

Powiat stargardzki - powiat w województwie zachodniopomorskim (północna część) ze stolicą w Stargardzie (Szczecińskim). Zaliczają się do niego gminy Stargard (gmina miejska), Chociwel, Dobrzany, Ińsko, Suchań, Dolice, Kobylanka, Marianowo, Stara Dąbrowa, Stargard (gmina wiejska). Powstał w 1999 roku.

Powiat zaprasza na swoje ziemie bogatą ofertą atrakcji, które wynikają także z naturalnych uwarunkowań. Jeziora pozwalają na żeglowanie, nurkowanie, a i wędkarze zamoczą tu kija. Las oferuje swoje skarby w postaci dorodnych grzybów i jagód, każdemu, kto zdecyduje się na spacery wśród różnorodnego drzewostanu. Na szlaki turystyczne można wybrać się zarówno pieszo, jak i na rowerze. Istnieje też możliwość spływów kajakiem. Trzeba pamiętać o zabytkach w postaci drewnianych kościołów na wsiach oraz pałaców i dworków.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola