Belka
Wtorek, 25 Czerwca 2019   imieniny: Dorota, Lucja, Wilhelm
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Wniosek w sprawie ulicy Ułanów Jazłowieckich

Data publikacji: 2012-09-13, Data modyfikacji: 2012-10-12
A A AWydrukDrukuj  
 
Wniosek w sprawie ulicy Ułanów Jazłowieckich

Prezydent Stargardu przesłał do Rady Miejskiej projekt uchwały w sprawie nadania jednej z dróg na osiedlu Zachód nazwy ulicy Ułanów Jazłowieckich. Z wnioskiem w tej sprawie zwrócił się dowódca 14 Batalionu Ułanów Jazłowieckich stacjonujących w naszym mieście.

Ulica Ułanów Jazłowieckich miałaby przebiegać od ul. 9. Zaodrzańskiego Pułku Piechoty drogą przy której znajduje się zespół boisk Orlik i dalej skręcać w lewo w drogę, przy której stoi kościół pw. Miłosierdzia Bożego. Radni podejmą decyzję w tej sprawie na najbliższej sesji.

Batalion utożsamiany ze słynnym 14 Pułkiem Ułanów Jazłowieckich, wielokrotnie uczestniczył w przedsięwzięciach organizowanych na terenie miasta, mających na celu promowanie Wojska Polskiego oraz tradycji patriotycznych i kawaleryjskich.
Natomiast 14 Pułk Ułanów Jazłowieckich, miał najdłuższy nieprzerwany okres służby w okresie II Rzeczypospolitej, a jego historia sięga 1918 roku, kiedy to utworzony pod dowództwem kpt. Szmidta szwadron dołą¬czył do rosyjskich formacji kontrrewolucyjnych na Kubaniu. Później już jako dywizjon walczył z bolszewikami pod komendą rtm. Perkowskiego. W styczniu 1919 r. stał się Pułkiem Ułanów l Dy¬wizji Jazdy przy 4 Dywizji Strzelców Polskich i walczył jako straż tylna oddziałów wycofujących się w kierunku Rumunii. Walczył też z oddziałami ukraińskimi, m.in. pod Jazłowcem gdzie odparł ataki i nie dopuścił wroga do klasztoru Sióstr Niepokalanek. Po tej bitwie otrzymał kolejny numer 14 i nazwę Jazłowiecki na pamiątkę zwycięskiego boju pod tą miejscowością. 14 Pułk Ułanów brał udział w największej bitwie kawaleryjskiej pod Komarowem. Marszałek Józef Piłsudski odznaczył 14 Pułk Ułanów Jazłowieckich krzyżem srebrnym Orderu Virtuti Militari, a Kawalerami Orderu Virtuti Militari zostało 83 żołnierzy pułku oraz przyznano 379 Krzyży Walecznych.
W 1939 roku pułk stracił ponad 260 żołnierzy - zabitych lub zaginionych, dodatkowo rannych zostało kolejnych 200. Za tę kampanię przyznano pułkowi 4 złote krzyże Virtuti Militari i 26 srebrnych a Krzyżem Walecznych odznaczono 47 żołnierzy.
(źródło: http://www.ulanijazlowieccy.pl).

 

stargard.pl, Źródło artykułu: stargard.pl, Autor zdjęć: stargard.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
stargardzki

Powiat stargardzki - powiat w województwie zachodniopomorskim (północna część) ze stolicą w Stargardzie (Szczecińskim). Zaliczają się do niego gminy Stargard (gmina miejska), Chociwel, Dobrzany, Ińsko, Suchań, Dolice, Kobylanka, Marianowo, Stara Dąbrowa, Stargard (gmina wiejska). Powstał w 1999 roku.

Powiat zaprasza na swoje ziemie bogatą ofertą atrakcji, które wynikają także z naturalnych uwarunkowań. Jeziora pozwalają na żeglowanie, nurkowanie, a i wędkarze zamoczą tu kija. Las oferuje swoje skarby w postaci dorodnych grzybów i jagód, każdemu, kto zdecyduje się na spacery wśród różnorodnego drzewostanu. Na szlaki turystyczne można wybrać się zarówno pieszo, jak i na rowerze. Istnieje też możliwość spływów kajakiem. Trzeba pamiętać o zabytkach w postaci drewnianych kościołów na wsiach oraz pałaców i dworków.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola